Перший тур виборів президента в Україні відбувся. Головний офіційний етап – підрахунок голосів виборців по кожному кандидату. Підрахунок, як процес можна віднести до простої арифметики, якої вчать дітей вже у першому класі. В кінці початкової школи починається математика. У старших класах – алгебра і геометрія. Багато свідомих громадян вважають математику королевою наук. Фізики вважають математику сервісом, який допомагає уявити події реального життя у вигляді формули. Впало яблуко – є формула, що описує падіння. Волевиявлення народу – також можна представити формулою.
Всі процеси в природі описуються перекинутим догори дригом дзвоном. В математиці це називається нормальним розподілом Гауса. Як тільки людина втручається у процес – генетикою розважається, або з явкою хімічить – відразу красива крива Гауса починає нервово видозмінюватися і втрачати ідеальну форму.
У світі математичного опису виборів доведено, що явка на дільницю, як і результати голосування, є процесом природним. Графіки цих процесів збігаються з формою нормального розподілу Гаусса. Ненормальною форма графіка стає при наявності маніпуляцій, вкидань, виконання планів щодо явки та інших витівок тоталітарних режимів. У сусідської РФ давно відомі хвости і пили Чурова – тут можна детально почитати і розглянути візуалізації і класифікації порушень вільного виборчого процесу і приклади графіків для країн з вільними і прозорими виборчими процесами.
У далекому наївному 2012 ми вже аналізували і показували вкидання бюлетенів партією Регіонів, щось розраховували і намагалися пояснювати лідерам партій важливість “аналізів”. У той же період наш сервіс отримав свій ідейний розвиток.
Скільки часу минуло, а далі ніж взяття крові і баночок сечі наш політикум ще не просунувся, який би новий він не був. Зоряні війни новими цифровими засобами ведуться на старих пасовищах аналогових феодальних відносин: сюзерени, венеціанські маски, гладіаторські арени … Декорації просто перефарбували і подали електрику на кольорові лампочки.
Повернемося до Гауса. Старий підтверджує, що Україна може пишатися і хвалитися красивими формами своїх графіків. Практично класична форма розподілу ділянок перших п’яти лідерів президентських перегонів виглядають як класичний приклад з підручника – відсутні пили, хвости та інші елементи недемократичних електоральних подій.
Легкі хвостики на 100 відсотковій явці можуть бути обумовлені в тому числі і природними умовами – закриті установи, наприклад, забезпечують абсолютну участь своїх громадян. Цікаві цифри стосовно того, хто і з яким рахунком перемагав на таких ділянках. Всього їх є 199 штук і адмінресурс не помітний:
- Зеленський 98
- Тимошенко 51
- Порошенко 26
- Бойко 17
- Вілкул 2
- Ляшко 2
- Гриценко 1
- Смешко 1
- Тимошенко Юрій 1
Відзначимо, що Тимошенко Юрій виграв на ділянці 51574 дванадцятий округу, в Університетській клініці Вінницького Національного медичного Університету, можливо це було відділення офтальмології і окуляри були одні на чотирьох пацієнтів.
Робота з графіками і таблицями, в принципі, може зіпсувати очі, тому що важливо придивитися до кожної нерівності та горбика. На графіках видно, що характер кривих Порошенка і Гриценко дещо відрізнявся від інших учасників. Швидше за все це регіональні відмінності. Однак спробуймо проаналізувати кожний злам. Допущення, що адмінресурс влади працював і на Гриценко, вважаємо надуманим і не реальним. При цьому не віриться, що всі колишні й досвідчені кандидати не спробували використовувати старі методи збільшення кількості голосів. Далі розглядаємо кожен горбик і зіставляємо з відсотком явки. Відомо, що пили Чурова (вкидання) добре зіставляються з круглими цифрами (5, 10, 15 і т.д.)
На графіку видно горбики по всій лінії кількості ділянок зі своїми переможцями. Кожному сплеску відповідає свій відсоток явки. Кожен кандидат має загальну точку максимуму в 63 %, крім одного – Бойко. Після 60 %, явка на його ділянках пішла вниз. Судячи з усього – не дотягли, людей не вистачало, . Дуже підозріло виглядає ряд 40, 45, 50, 55 і т. д. Придивіться. З кожним може трапитися, але з огляду на області і досвід регіоналів у своїх вотчинах, ми б розкрили архіви і ще раз перевірили дані ділянок з перемогою Бойко.
Загалом претензій у математики практично немає, готуємося до другого туру. Демократичні і прозорі вибори не повинні зіграти злий жарт з нашим майбутнім.